„Pamiętasz tamto lato”

Cztery kobiety, jeden mężczyzna i świat, który runął.

„Pamiętasz tamto lato” to historia czterech kobiet, które spędzają w Juracie ostatnie lato przed drugą wojną światową, potem zaś spotykają się przypadkiem w 1951 roku, w zupełnie innym świecie.

Lato 1939. W Juracie jak co roku bawi się modne towarzystwo, a jasnowidz Stefan Ossowiecki przy popołudniowej herbatce zapewnia panie, że wojny nie będzie. Najważniejszymi wydarzeniami są wybory Miss Juraty, Najpiękniejszej Pani Polskiego Morza i Królowej Mody Letniej oraz doroczny bal maskowy.
Rok 1950. W marcu Związek Radziecki poinformował świat, że ma bombę atomową, w czerwcu wybuchła wojna koreańska. W Polsce panuje Bierut, nadal trwają walki z „bandami podziemia”, coraz więcej jest procesów politycznych, wprowadzono nakaz pracy, plan 6-letni, wymianę pieniędzy i zakaz posiadania złota i dewiz. Ministerstwo Rolnictwa ogłosiło, że samoloty amerykańskie zrzuciły przy polskiej granicy stonkę ziemniaczaną, która rozpełzła się po całym kraju.

Pamietasz Tamto Lato, Bogna Ziembicka


Rok 1951. Na poligonie w Nevadzie przeprowadzono pierwsze próbne wybuchy jądrowe. Ethel i Julius Rosenbergowie zostali skazani na śmierć za przekazanie Związkowi Radzieckiemu tajemnic dotyczących broni atomowej i dwa lata później straceni w więzieniu Sing Sing. W Warszawie odsłonięto pomnik Feliksa Dzierżyńskiego. Wyrokami dożywocia zakończył się pokazowy proces generałów Stanisława Tatara, Jerzego Kirchmayera, Stefana Mossora i Franciszka Hermana, oskarżonych o szpiegostwo na podstawie sfingowanych dowodów. Wydaje się, że Stalin będzie żył wiecznie.

W takim właśnie świecie muszą sobie radzić cztery kobiety: Olga, Elżbieta, Klementyna i Eleonora. Każda z nich ma inną historię, inne marzenia i plany, inny sposób na przetrwanie. Łączą je wspomnienia z przedwojennego życia oraz mężczyzna, którego wszystkie cztery kochają.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.