Język polski. Cz. 3: Czy utrata aspiracji jest powodem do wstydu?

„To było przecież niedawno tak, jak okiem sięgnąć zmienił się świat” – usłyszałam kilka dni temu w radiu. Prorocze słowa! Wsłuchałam się w nie uważniej niż zwykle i uderzyło mnie, jak wokalista wymówił „t” w „to”. Po angielsku. Śpiew to nie mowa, rządzi się innymi prawami, jednak angielskie „t” słyszę …

Jak będzie jutro?

30 października 1938 roku stacja CBS nadała słuchowisko zrealizowane na podstawie „Wojny światów” H.G. Wellsa, stylizowane na bezpośredni reportaż z miejsc, w których wylądowali Marsjanie. Wydawany w Krakowie „Ilustrowany Kurier Codzienny” tak wtedy o tym pisał: „Spokojnie słuchali w niedzielę Amerykanie zwyczajnych audycji radiowych, komunikatu meteorologicznego itd., gdy nagle zapowiadacz …

Zdrowych Świąt!

W tym roku wszystko jest inaczej. Puste ulice, puste kościoły. Zakupy, jeszcze niedawno załatwiane mimochodem, stały się problemem. Wróciły kolejki. Brakuje drożdży. Przerabialiśmy to dawno temu i dawaliśmy radę. Teraz też sobie poradzimy. Dbajmy o siebie i liczmy na siebie. W tym roku wielu z nas po raz pierwszy ugotuje …

Język polski. Cz. 2: Wszyscy jesteśmy redaktorami

Sprawdzamy dziecku zadanie domowe z polskiego. Piszemy w pracy ważne pismo. Układamy list do firmy, w której mamy nadzieję pracować. Piszemy e-mail do kogoś, na kim chcemy zrobić wrażenie. W takich chwilach jesteśmy redaktorami – sprawdzamy, czy tekst jest zrozumiały, logiczny, czy nie ma w nim błędów.Od zawodowego redaktora różnią …

Język polski. Cz. 1: Korektorki przy tym nie było

Siedzimy zamknięci w domach i każdy znosi to inaczej. Rodzice są udręczeni zastępowaniem nauczycieli, ci, którzy przyzwyczaili się wychodzić na cały dzień i mieszkanie traktują jak sypialnię, czują się pewnie jak w klatce. W lepszej sytuacji są ci, którzy już wcześniej pracowali wyłącznie w domu, tacy jak redaktorzy i redaktorki, …